Jak ověřit legálnost druhotných licencí?
Jako „druhotné licence“ jsou obecně vnímány takové softwarové licence, které jejich původní vlastník zakoupil z distribuční sítě výrobce, ale již je nepotřebuje. Tento nabyvatel je již nepoužívá a prodal je novému zájemci. I když to mohou některé smluvní podmínky výrobců softwaru zakazovat, přesto jde na území Evropské unie (a EHS) o legální praxi, neboť v těchto případech došlo k tzv. vyčerpání práva výrobce softwaru. Vyčerpání práva říká, že pokud již výrobce za udělení licence dostal jednou zaplaceno, nemůže posléze omezovat nakládání s tímto právem. Obdobnou argumentaci však používá mnoho prodejců tzv. „legálních licencí“. V čem ale může být háček?
Základní pravidla pro legální převod licencí
Nejprve je třeba do hloubky zkoumat národní i evropskou legislativu a judikaturu. Ta říká, že byť je zakázáno výrobci omezovat volné nakládání s již jednou udělenou licencí, je i tak při převodu nutno splnit určité podmínky. Podmínky pro převod licence jsou následující:
- První nabyvatel zakoupil licence se souhlasem nositele autorských práv.
- První nabyvatel zakoupil licence ve státu Evropské Unie (EU), resp. Evropského hospodářského prostoru (EHS).
- První nabyvatel prohlásí, že licence jsou odinstalovány, nejsou používány a znemožní jejich použití v budoucnu.
- Licence byly jak původním, tak novým nabyvatelem úplně zakoupeny, nikoliv pronajímány.
- Na licencích neváznou žádná práva třetích stran.
Licence, aktivační klíč nebo CoA štítek?
Nejprve je nutné si vysvětlit základní, a při tom zcela zásadní rozdíly mezi výše uvedenými pojmy. Mnoho prodejců totiž tvrdí, že prodávají „licence“, ačkoliv sami velmi často nerozumí obsahu jednotlivých pojmů a nevidí rozdíl mezi licencí a aktivačním (příp. produktovým) klíčem. Jak by tomu pak mohl rozumět běžný uživatel? Rozdíly mezi pojmy jsou však, jak bylo řečeno, zcela zásadní:
V praxi je hned několik zdrojů, které software mohou na určitý čas odemknout, ale jsou nelegální:
- Pirátské generátory klíčů, tzv. KeyGeny, využívající prolomení mechanismu tvorby produktových klíčů nebo padělky štítků (CoA)
- Únik dat z MSDN (síť určená pro vývojáře), příp. jiných databází
- Licence, které jsou sice originální, ale mají původ v zemích mimo EU a EHS (např. čínská distribuce)
- Licence, které jsou sice originální, ale jsou určeny pro úzkou skupinu zákazníků (Academy, Government, Charity) a které jsou jako druhotné prodávány komerčním subjektům.
U ani jednoho z těchto typů nelegálních „licencí" samozřejmě nelze prokázat splnění požadovaných podmínek pro legální převod softwarové licence.
Odpovědnost je na prodejci… nebo ne?
Jak tedy ověřit legalitu licencí?
Je to relativně jednoduché – pokud víme, jaká pravidla musí být splněna k legálnímu převodu licencí, vždy požadujte písemné důkazy o jejich dodržení.
-
Důkaz o prvním nabyvateli a důkaz o tom, že licence byly zakoupeny z oficiální distribuce. Prodejce identifikuje původního vlastníka a smlouvu mezi ním a Microsoftem nebo účtenku o zakoupení licence od distributora.
-
Pokud licenci vlastnilo více firem nebo zákazníků, vždy požadujte úplnou identifikaci řetězce vlastníků – výrazně snížíte možnost zneužití licence a klíče.
-
Licence musí být vždy poprvé uvedena na trh v EU (EHS) – pokud bude smlouva na americkou firmu nebo v čínštině, je zde velká pravděpodobnost, že je tato jako druhotná licence nelegální.
-
Vždy trvejte na tom, aby původní nabyvatel (a všichni další v řetězci předchozích vlastníků) podepsali dokument v rámci kterého deklarují, že jsou všechny prodávané licence odinstalované, nepoužívané a že je zamezeno jejich použití v budoucnu.
Teprve získání těchto písemných důkazů vám dá jistotu průchodu softwarovým auditem bez sebemenších problémů.